ساعت ٢:٢٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٢/۱٢  
رابطه وزن بدن با شخصیت انسان

حتماً این موضوع برایتان عجیب است؛ اما وزن افراد با میزان موفقیت آنها ارتباط دارد. چندی پیش گروهی از متخصصان و دانشمندان تغذیه، تحقیقاتی در این زمینه انجام دادند که نشان داد که انسان ها ۲۱ نوع شخصیت دارند و هر شخصیت، عادات غذایی، ورزشی و استرس های مربوط به خود را دارند.

شخصیت افراد چاق
۱- افرادی که به غذا حمله می برند. ۲- افرادی که شب ها سراغ غذا می روند و در طول شب دزدکی چیزی می خورند. ۳- کسانی که خیلی راحت و با خیالی آسوده مقدار زیادی غذا می خورند. ۴- روزه داران میوه و افرادی که به ندرت از میوه جات و سبزیجات استفاده می کنند. ۵- افرادی که دائماً در حال ته بندی هستند و همیشه سرپایی غذا می خورند. ۶- افرادی که غذا را با تکه های بسیار بزرگ می خورند. (لقمه های بزرگی دارند) ۷- افرادی که دائماً در حال نوسان هستند(افرادی که در هر دوره مدتی رعایت می کنند و رژیم غذایی سالمی را در پیش می گیرند، ولی چند روز بعد به جای قبلی خود بازمی گردند).

تأثیر ورزش بر شخصیت
۱- برای ورزش کردن احساس خجالت می کنند. ورزش را دوست دارند، ولی از ورزش کردن خجالت می کشند.

۲- تازه کاران ورزشی و مبتدی ها ۳- افرادی که مدتی بسیار پرتحرک هستند و ورزش می کنند و مدتی هیچ حرکتی ندارند. ۴- ورزشکارانی که بی تحرک هستند و به ندرت حرکت می کنند. ۵- همیشه و به طور مرتب ورزش های ثابتی انجام می دهند. ۶- افراد نازک نارنجی و حساس که سریع آسیب می بینند و دردهای مختلف آنها را محدود می کند. ۷- اهداف خوبی از ورزش کردن دارند و با انگیزه ورزش می کنند.

چند نکته دیگر
هیچ گاه در گذشته نمانید و برای آینده هم رویاپردازی نکنید. ذهن خود را متمرکز زمان حال کنید (بودا). هر آنچه که به آن بیشتر فکر می کنید، پیش می آید (بودا). وقتی که می خواهید کاری را شروع کنید، حتی اگر آن کار شروع یک برنامه رژیمی یا ورزشی برای کاهش وزن باشد، خوشبین باشید. هیچ گاه از خودتان توقعات بسیار بالا نداشته باشید. اگر در ابتدای کار موفق نشدید، منصرف نشوید و دوباره تلاش کنید. این هدف کمی زمان بر است و باید صبر بیشتری داشته باشید.

مدیتیشن کنید تا با خود درونی تان حرف بزنید، خود را بیشتر بشناسید و تمام چیزهایی که ذهن شما را آلوده می کنند، از خود دور کنید.

تأثیر استرس بر شخصیت
۱- افرادی که با احساسات خود غذا می خورند؛ یعنی وقتی که دچار احساسی می شوند، به غذا خوردن رو می آورند. ۲- افرادی که تصویرشان از خود منفی است و با خودشان رفتار ناملایمی دارند.

۳- افرادی که عادت دارند همیشه همه چیز را به تعویق بیندازند و همواره می گویند: «از فردا شروع می کنم.» ۴- افرادی که همواره روی دیگران متمرکز هستند و انرژی خود را صرف دیگران می کنند و در نهایت برای خودشان هیچ انرژی ندارند. ۵- افرادی که دائماً در حال حرکتند. زندگی شان در حرکت سریع خلاصه می شود و زمانی برای داشتن یک برنامه زندگی سالم ندارند. ۶- افراد مردد و آنهایی که تصمیم می گیرند وزن خود را کاهش دهند؛ اما تردید دارند که در این کار موفق باشند. ۷- افرادی که رویاهای دست نیافتنی دارند و اهداف آنها واقعی نیست؛ به همین دلیل خیلی زود دلسرد و ناامید می شوند.

تأثیر شخصیت روی وزن
افرادی که احساس وظیفه شناسی اندکی دارند و افرادی که از نظر روانی رنجور هستند، بیشتر از دیگران دچار چرخه افزایش و کاهش وزن می شوند. حدود ۵۰ سال متوالی روی این موضوع تحقیق و بررسی شده است. افرادی که انگیزه های کوتاه مدت دارند و بدون فکر قبلی عمل می کنند، معمولاً دچار اضافه وزن می شوند. با مطالعه و بررسی ۱۹۸۸ نفر مشخص شد افرادی که ویژگی های شخصیتی ضعیفی دارند، بیشتر در معرض چاقی هستند. افرادی که از روی انگیزه های آنی تصمیم به انجام کارها می گیرند، از ریسک کردن لذت می برند، اهل ستیز و مقابله، غرغرو، عیب جو، پرخاشگر و سلطه جو هستند.

وقتی که احساسات منفی داریم و شاد نیستیم، احتمالاً به سراغ ورزش نمی رویم. حتی در چنین مواقعی انتخاب های غذایی خوب نیز نخواهیم داشت و ممکن است به دلایل احساسی شروع به غذا خوردن و حتی پرخوری کنیم. بنابراین شخصیت شما تأثیر زیادی در موفقیت یا عدم موفقیت برای کاهش وزن تان دارد. شما دوست دارید یک برنامه مؤثر برای کاهش وزن شروع کنید و در عین حال وقت خود را با برخی از برنامه های رژیمی و کار های دیگری که از آنها لذت نمی برید، تلف نکنید.
شخصیت شما روی چگونگی کاهش وزن تان اثر می گذارد. عادت های ذهنی و رفتاری که شخصیت شما را منحصر به فرد می کنند، موجب می شوند که شما به سراغ انجام برخی فعالیت های خاص بروید و از برخی فعالیت ها دوری کنید و در نتیجه به دلیل عدم علاقه به فعالیت های جسمی، مسأله کاهش وزن مورد بی توجهی قرار می گیرد و چاق می شوید. شاید خودتان متوجه این موضوع نباشید، اما این خود شما هستید که ترجیح می دهید برخی کارها را انجام ندهید و کارهای مورد علاقه تان را انجام دهید. راه حل این است که شخصیت خود را بیشتر بشناسید. افکار شما به شدت روی اعمال تان تأثیر می گذارد. اگر این مسأله را در خودتان کشف کنید که گرایش به اجتناب از فعالیت های خاص مربوط به کاهش وزن و تناسب اندام دارید، می توانید تصمیم به تغییر اوضاع بگیرید و این فعالیت ها را در برنامه خود بگنجانید. اینکه از چاقی رنج می برید و یا نیاز به کاهش وزن دارید، در کلیه جوامعی که مردم توجه زیادی به ظاهر فیزیکی خود دارند، باعث می شود همواره مورد انتقاد و عیب جویی قرار بگیرید؛ اما مهم ترین جنبه این مسأله، جنبه سلامت آن است. هر چه وزن بیشتری را با خود حمل می کنید، بیشتر دچار بیماری ها و مشکلات مربوط به سلامت می شوید؛ مثل بیماری های قلبی، دیابت، سرطان، آرتروز و بیماری های مربوط به صفرا. چاقی حتی روی خواب نیز تأثیر می گذارد و موجب قطع تنفس در حین خواب می شود.

کاهش ۱۰- ۲۰ کیلوگرم از وزن تأثیر زیادی در سلامتی خواهد داشت. حتی اگر بتوانید فقط با ورزش کردن و یا فقط با رژیم غذایی لاغر شوید، یکی بدون دیگری، روش سالمی نخواهد بود و حتماً شما را با برخی مشکلات در آینده مواجه خواهد کرد. ضمن اینکه به نتیجه رسیدن شما به تعویق می افتد و این تأخیر ممکن است باعث ناامیدی و دلسردی شود. کاهش وزن همیشه قانون ثابت خود را دارد.

وقتی که کالری دریافتی شما کمتر از کالری باشد که می سوزانید، وزن کاهش می یابد؛ بنابراین با ورزش کردن کالری بیشتری بسوزانید تا مقدار کالری مصرفی تان بیشتر از کالری دریافتی باشد. شاید بخواهید سطح ورزش خود را افزایش دهید و با انجام ورزش های سنگین به هدف خود برسید؛ اما این کار آسیب های جدی به همراه خواهد داشت. همچنین اگر تقریباً هر چیزی را که دوست دارید، می خورید، انجام ورزش های سنگین و زیاد برای تان مناسب نخواهد بود. بنابراین، کاهش کالری دریافتی و انجام ورزش متناسب در کنار هم باعث کاهش وزن می شود. بدن شما به غذا نیاز دارد. برای کاهش وزن و حذف کالری های اضافی، باید مواد مغذی مورد نیاز بدن را تأمین کنید.

بهترین غذاها برای کاهش وزن، بهترین غذاها برای افزایش سلامت هستند. منظور از رژیم غذایی سالم، کم خوردن نیست، بلکه سالم خوردن است


 
ساعت ٢:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٢/۱٢  


آیا شما ضد لاغری هستید؟

دوست دارید لاغر شوید اما نمی‌توانید؟دکتر فیل می‌گوید قبل از هر کاری باید بفهمید که چقدر برای لاغر شدن عزم و اراده دارید؟


برای خیلی از مردم پایین‌آوردن وزن، آنقدر سخت است که انگار به آن‌ها گفته‌ای خودت را حسابی تنبیه کن! معمولا برای کم‌نشدن وزن جمله‌هایی مثل عادت‌های غذایی من بد است، طرز فکرم اشتباه است، من هر وقت عصبی می‌شوم بیشتر غذا می‌خورم و... را زیاد می‌شنویم. همه چیز مقصر است، به جز خود شخصی که اضافه وزن دارد! البته در مقابل این مقصرهای همیشگی، هستند کسانی که چاقی‌شان مربوط به مسائل پزشکی می‌شود؛ مسائلی مثل بیوشیمی و متابولیسم شخصی هر فردی می‌تواند باعث چاق شدن او شود؛ جالب است بدانید 65 درصد افرادی که اضافه وزن دارند نسبت به روش‌های کاهش وزن علاقه ای نشان نمی‌دهند و حتی می‌شود گفت «ضد‌لاغری» هستند! اگر شما هم جزو همین دسته هستید، غصه نخورید چون درمان‌هایی هستند که می‌توانند مشکل‌تان را برطرف کنند.


مشکل را شناسایی کنید

برای این‌که متوجه ضد‌لاغری بودن‌تان شوید لازم است تست زیر را انجام دهید. البته نتیجه‌ای که از سوالات زیر به دست می‌آید به اندازه آزمایش‌های پزشکی موثق نیست اما می‌توانید از این نتیجه به‌عنوان نخستین قدم برای شناسایی ضد‌لاغری بودن‌تان استفاده کنید.قبل از انجام تست به چند نکته توجه کنید:

اول از همه رودربایستی با خودتان را کنار بگذارید و جواب‌های واقعی را انتخاب کنید. اگر از جواب‌تان مطمئن نیستید گزینه‌ها را خالی بگذارید. اگر تعداد جواب‌های «بله» زیاد باشد به این معنی است که شما به‌دنبال بهانه هستید و هر جور شده می‌خواهید خودتان را ضد‌لاغری نشان بدهید! هیچ کدام از بهانه‌ها فایده ندارند؛ با خودتان صادق باشید.

1: آیا با وجود رژیم غذایی مناسب و ورزش‌های منظم نمی‌توانید وزن کم کنید؟
بله ------------------- خیر

2: آیا تحت یکی از روش‌های درمانی زیر هستید؟
درمان جایگزینی هورمونی (اچ.آر.تی)، داروهای ضد‌افسردگی(به‌خصوص داروهایی تحت عنوان اس.اس.آر.ال)، داروهای دیابت، داروهای فشار خون، داروهای ضد‌صرع و استروئید.
بله ------------------ خیر

3: آیا اخیرا 2 یا بیشتر از 2 تا از علائم زیر را داشته‌اید؟ کم طاقتی نسبت به سرما یا تغییرات آب و هوایی، احساس خستگی و کوفتگی، یبوست، خشکی، زبری یا رنگ‌پریدگی پوست، احساس گرفتگی صدا یا گرفتگی سینه، سستی موها، ‌تمرکز نداشتن و ضعیف شدن حافظه.
بله ------------------- خیر

4: دور کمرتان را اندازه بگیرید. برای این کار متر یا نوار اندازه‌گیری را حدود یک اینچ بالاتر از ناف‌تان قرار بدهید. اگر زن هستید: آیا اندازه به دست آمده بیشتر از 35 اینچ است؟ و اگر مرد هستید: آیا این اندازه بیشتر از 40 اینچ است؟
بله -------------------- خیر

5: آیا در آخرین چک‌آپی که توسط پزشک‌تان داشتید، باخبر شدید 3 یا بیشتر از 3 تا از علائم زیر را دارید: فشار خون بالا، تری گلیسیرید بالا( 150 یا بالاتر از آن)، کلسترول اچ.دی.ال پایین (کمتر از 50)، یا قند خون بالا.
بله ---------------خیر

6: آیا اخیرا اطراف ران‌های‌تان چاق شده و چربی به‌وجود آمده؟
بله --------------- خیر

7: این سوال را فقط خانم‌ها جواب بدهند: آیا اخیرا 2 یا بیشتر از 2 تا از علائم زیر را تجربه کرده‌اید؟ احساس آزردگی و درد در نوک سینه‌ها، تغییرات خلقی، تغییر در قاعدگی و خونریزی ناشی از آن، احساس خشکی در ناحیه تناسلی، گر گرفتگی و تعریق بیش از حد.
بله -------------------- خیر


چه نمره‌ای می‌گیرید؟

اگر به 2 یا تعداد بیشتری از سوال‌ها جواب «بله» داده‌اید و جواب‌های‌تان هم صادقانه بوده‌اند یعنی شما ضد‌لاغری هستید البته فراموش نکنید تنها راهی که می‌توانید مطمئن شوید ضد‌لاغری هستید تست‌ها و ارزیابی‌های دقیق و کامل پزشکی است.

به پزشک‌تان بگویید به‌خصوص با این‌که رژیم دارید و ورزش می‌کنید به جای کم کردن وزن، مرتبا وزن‌تان اضافه می‌شود.

سعی کنید به پزشک‌تان اطلاعات دقیقی از وضعیت‌تان بدهید تا او هم بتواند درست راهنمایی‌تان کند.


به پزشک‌تان چه بگویید؟

اگر پزشک‌تان آدم منظم و دقیقی باشد، زمان ارزیابی سلامت‌تان، چند سوال کلیدی می‌پرسد؛ یکی از این سوالات کلیدی درمورد داروهایی است که مصرف می‌کنید. بیشتر از 100 دارو وجود دارد که افزایش وزن، جزو عوارض جانبی‌شان به حساب می‌آید؛ داروهایی از قبیل مواردی که در سوال 2 مطرح شدند، می‌توانند جزو این دسته قرار بگیرند.

زمانی که به پزشک‌تان مراجعه می‌کنید فهرستی از داروهایی که طبق نسخه تجویز شده مصرف می‌کنید یا سایر داروهایی که سرخود می‌خورید به همراه داشته باشید. اگر مشکل از داروها نبود، ممکن است مشکل متابولیک یا هورمونی داشته باشید که با آزمایش مشخص می‌شود. در آخر، اگر مطمئن شدید ضد‌لاغری هستید، غصه نخورید! ضد‌لاغری‌بودن به این معنی نیست که دیگر کار از کار گذشته بلکه به معنی این است که وقت تغییر روش‌هایی رسیده که تاکنون از آن‌ها استفاده می‌کردید. وقتش است که در رژیم‌غذایی، سبک زندگی و نوع داروهایی که مصرف می‌کنید تغییرات لازم را ایجاد کنید تا مبادا سلامت و وزن‌تان از کنترل‌تان خارج شود. خیال‌تان راحت باشد اگر از داروهای درست استفاده بکنید خیلی زود از دست چربی‌های اضافه خلاص می‌شوید. معطل چه هستید؟ دست به کار شوید


 
ساعت ٢:۳۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٢/٢  

شما هم در آرزوی داشتن شکم تخت هستید؟ بله این روزها خیلی‌ها از چربی‌های دور شکم به ستوه آمده‌اند و دلشان می‌خواهد شکم تختی داشته باشند. شاید در گام اول کار سختی به نظر بیاید اما با اندکی تلاش همه کاری شدنی است.

می‌دانید راز موفقیت در چیست؟ تغذیه‌ی متناسب، ورزش، خواب کافی.

۱ – ورزش، ورزش، ورزش

لطفاً ورزش کنید. این که تیتر را آن قدر با تاکید نوشته‌ایم بی دلیل نیست. نتایج پژوهش‌های متعدد نشان داده است برای داشتن شکمی تخت دنبال کردن رژیم غذایی کافی نیست. برای آب کردن چربی‌هایی که دور شکم جا خوش کرده‌اند لازم است که ورزش کنید.

خواهش می‌کنیم در یک باشگاه ورزشی ثبت نام کنید. اگر نمی‌توانید پیاده روی کنید. اگر بهانه می‌کنید که وقت ندارید سعی کنید بعد از کار چند ایستگاه مانده به منزل از اتوبوس یا تاکسی پیاده شده و مسیر را تا خانه پیاده بروید. پشت میز یا فرمان نشستن شما را از ریخت می‌اندازد. از ما گفتن بود.

۲ – از مصرف چربی‌های ترانس بپرهیزید

نتایج پژوهشی که روی میمون‌ها انجام شده است نشان می‌دهد مصرف چربی‌های ترانس حتی اگر غذاهای پرکالری نخورید باز هم باعث تجمع چربی‌ها در ناحیه‌ی شکم می‌شود.

چربی‌های ترانس که از هیدروژنه کردن چربی‌های گیاهی به وجود می‌آیند در تمام محصولات صنعتی حاوی روغن‌های نباتی هیدروژنه وجود دارند. در هنگام خرید مواد غذایی به دقت ترکیبات آن را مطالعه کنید. اگر اسم چربی‌های ترانس و روغن‌های هیدروژنه را دیدید از خرید آن منصرف شوید.

۳ – مصرف گلوسیدها و چربی‌های امگا ۶ را کاهش و مصرف چربی‌های اشباع نشده ی مونو و امگا ۳ را افزایش دهید

داشتن تغذیه‌ای که در آن سهم کمتری به چربی‌های خانواده‌ی امگا ۶ مثل روغن آفتابگردان و روغن ذرت داده شود و در عین حال چربی‌های اشباع نشده‌ی مونو مثل روغن زیتون، زیتون و آووکادو و همچنین امگا ۳ هایی مثل روغن کلزا و گردو بیشتر مصرف شود رژیمی است که از تجمع چربی‌ها در ناحیه‌ی شکم جلوگیری می‌کند. این ادعا نتیجه‌ی پژوهشگران اسپانیایی است که معتقدند برای داشتن شکمی تخت باید مصرف امگا ۳ ها و چربی‌های اشباع نشده‌ی مونو را در الویت برنامه‌ی غذایی‌تان قرار دهید.

علاوه بر این در طی پژوهش‌های دیگری مشاهده کردند تجمع چربی ها در شکم داوطلبانی که تغذیه‌ای سرشار از چربی‌های اشباع نشده‌ی مونو داشته‌اند کمتر بوده است. برعکس افرادی که رژیمی سرشار از گلوسیدها (نان و مشتقاتش، مواد غذایی شیرین، سیب زمینی) دارند بیشتر از ناحیه‌ی شکم چاق می‌شود. به علاوه این داوطلبان از مقاومت انسولین نیز رنج می‌بردند.


۴ – میوه‌های بدون هسته مثل بلوبری و مورد صحرایی میل کنید

شاید بگویید وقتی بلوبری در ایران وجود ندارد چرا این همه تاکید می‌کنیم. حق با شماست. اما توجه داشته باشید که ما خواننده‌هایی داریم که خارج از ایران زندگی می‌کنند و به این قبیل میوه‌ها دسترسی دارند. علاوه بر این تاکید ما برای این است که راه واردات یا به نوعی کشت این قبیل محصولات در ایران رواج یابد. بلوبری بسیار مفید است.

نتایج پژوهشی که در سال ۲۰۰۹ روی موش‌های آزمایشگاهی انجام شد نشان می‌دهد مصرف زیاد مورد صحرایی چربی‌های دور شکم را کاهش می‌دهد. در واقع با وجود این که این موش‌های آزمایشگاهی غذاهای خیلی چربی نیز می‌خوردند اما با مصرف زیاد مورد صحرایی تجمع چربی‌های شکمشان کمتر شده است. به عقیده‌ی محققان آنتی اکسیدان‌های موجود در مورد صحرایی سوخت و ساز گلوسیدها (از دلایل به وجود آورنده‌ی چربی‌های دور شکم) را بهبود می‌بخشند.

۵ – گیاه شیرین بیان بجوید

بر اساس نتایج یک پژوهش ژاپنی که در سال ۲۰۰۷ انجام شد، فلاوونوئیدهای موجود در گیاه شیرین بیان از تجمع چربی در ناحیه شکم جلوگیری به عمل می‌آورند. توصیه می‌کنیم به جای آدامس یا آب نبات چوب گیاه شیرین بیان را بجویید.