ساعت ٤:٥۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/٢۳  

شاخص نمایه توده بدنی یا ‪ BMI‬می گویند.

محدوده طبیعی وزن افراد نیز بر اساس این شاخص باید بین عدد هجده و نیم تا ‪ ۲۵‬باشد. 
هر شخصی برای اینکه بداند بدنش در چه شرایطی قرار دارد بر اساس این معادله باید وزنش را به کیلوگرم ، بر قدش به متر تقسیم و حاصل آن را بر قد خود ضرب کند.

به عنوان مثال فردی که وزنش ‪ ۷۰‬کیلو گرم و قدش ‪ ۱۷۰‬سانتیمتر است باید عدد ‪ ۷۰‬را بر قد به متر (یک ممیز هفت) تقسیم و حاصل آن را دوباره به (یک ممیز هفت) تقسیم کرد که نتیجه تقریبا عدد ‪ ۲۴‬می‌شود. 

نمایه توده بدنی اگر کمتر از ‪ ۱۸/۵‬باشد فرد لاغر و اگر بین ‪ ۲۵‬تا ‪ ۳۰‬باشد دارای اضافه وزن است و اگر از عدد ‪ ۳۰‬بالاتر باشد فرد چاق محسوب می‌شود. 

که شرایط بدنی افراد نیز با هم متفاوت است و کسانی که استخوان بندی درشت تری دارند در شرایط طبیعی وزن بیشتری دارند و شاخص توده بدنی آنان با سایر افراد متفاوت است.

در کنار همه ی دستورات و توصیه‌های موجود برای کاهش وزن ، هفت نکته ی مهم وجود دارد که می‌تواند در برنامه ریزی برای کاهش وزن و به نتیجه رسیدن آن مفید واقع شود.

‪ -۱‬میل و احساس نیاز به کاهش وزن باید از جانب خود فرد باشد:
این کارشناس تغذیه می‌گوید اگر در مورد تغییر در شیوه زندگی خود دچار تردید و دودلی هستید یا به خاطر خوشحالی و رضایت دیگران تصمیم به این کار گرفته‌اید به احتمال زیاد با شکست رو به رو خواهید شد.

دقت داشته باشید که هنگام ایجاد تغییرات، بررسی کنید که کدام تغییر بر روی شما جواب می‌دهد: رژیم غذایی یا برنامه ی ورزشی. کلید کاهش وزن، پیدا کردن روشی است که در مورد شما کارساز باشد.

‪ -۲‬خودتان را در مورد این که برنامه ی کاهش وزن را بطور ایده آل اجرا نمی کنید سرزنش نکنید: زمانی که تلاش شما در جلوگیری از پرخوری موثر واقع نشد به این معنی نیست که برنامه ی کنترل وزن شما کاملا با شکست رو به رو شده و باید آن را رها کنید. سعی کنید که اشتباهات خود را بپذیرید ولی اجازه ندهید که این اشتباهات و انتخاب‌های نادرست از غذاها، شما را از ادامه مسیر بازدارد.

این قضیه در مورد ورزش هم صادق است. بازماندن از اجرای بخش اندکی از برنامه‌های ورزش که می‌بایستی انجام می‌دادید به این معنی نیست که دیگر نمی توانید به برنامه ی قبلی خود بازگردید. کنترل وزن به این معنا نیست که شما همیشه غذاها را درست انتخاب کنید بلکه به این معنی است که تلاش کنید در اکثر مواقع انتخاب‌های خوب و شایسته‌ای داشته باشید.

‪ - ۳‬سعی کنید از محیطها و شرایط وسوسه‌کننده ای که باعث کارشکنی در برنامه غذاییتان می‌شود دوری کنید.

برای همه ی ما شرایطی وجود دارد که ما را در معرض پرخوری قرار می‌دهد.

مثلا زمان استراحت میان روز برای صرف چای یا قهوه، یا قرار گرفتن در جمع دوستان بعد از کار روزانه می‌تواند فرصت مناسبی برای پرخوری و کارشکنی در اجرای رژیم باشد.

پس، از قرار گرفتن در چنین شرایطی اجتناب کنید و تلاش کنید فعالیت‌ها و سرگرمی‌های دیگری را برای این زمانها برنامه ریزی کنید.

‪ -۴‬سعی کنید بیشتر با افرادی همنشینی داشته باشیدکه به تلاش‌های شما برای کاهش وزن بها می‌دهند و از شما حمایت می‌کنند .

‪ -۵‬هنگام دستیابی به اهداف میان مدت، برای خود جوایزی غیر از غذا در نظر بگیرید. به عنوان مثال در پایان هفته اول اجرای برنامه غذایی سالم یا بعد از کاهش اولین دو کیلو از وزنتان برای خود یک کتاب یا یک ‪ CD‬به عنوان جایزه خریداری کنید.

‪ -۶‬یخچال و گنجه ی خود را با غذاهای سالم پر کنید. از تنقلات پر کالری ولی کم ارزش از لحاظ مواد مغذی، مثل چیپس و بیسکوئیت و شکلات دوری کنید ولی فراموش نکنید که گزینه‌های سالم تری مثل میوه‌ها و سبزیجات تازه و خشک شده، ماست و شیر کم چرب، ذرت بو داده و ... را جایگزین آنها کرده و در دسترس خود قرار دهید.

مثلا یک عدد سیب می‌تواند میان وعده ی بسیار مناسبی برای رفع حالت گرسنگی شما باشد.

‪ -۷‬به جای آن که روی وزن ایده آل خود تمرکز کرده و آمال و آرزوی خود را رسیدن به آن قرار دهید به اهداف کوچکتری فکر کنید.

مثلا تصیم بگیرید که می‌خواهید در انتهای هفته یا ماه به چه وزنی برسید و تمرکز خود را روی آن معطوف کنید.diet now animated gif


کلمات کلیدی: شاخص نمایه توده بدنی